Môže ti kolagén naozaj pomôcť schudnúť?

Kolagénové doplnky sú známe predovšetkým pre svoje výhody pre zdravie pokožky. Ak však hľadáš spôsoby, ako schudnúť, možno ste už počuli, že kolagénové doplnky Vám môžu pomôcť. Kolagén síce zázračne neroztopí telesný tuk, existujú však vedecké dôkazy, že kolagén môže nepriamo pomôcť Vášmu úsiliu pri podpore zdravého chudnutia a regenerácie po tréningu.

Ako pomáha kolagén schudnúť?
Placebom kontrolovaná štúdia v časopise Marine Drugs zahŕňala podávanie nízkomolekulárnych kolagénových peptidov získaných z chrupavkovitých rýb pacientom s nadváhou, aby sa zistilo, aký vplyv budú mať na ich celkovú telesnú hmotnosť. Celkovo boli výsledky pozitívne, pričom skupina užívajúca kolagénové doplnky vykazovala po 12-týždňovej skúške vyššiu redukciu telesného tuku, ako kontrolná skupina.

Ďalšia štúdia v časopise Journal of Nutrition zistila, že želatína (derivát kolagénu) má za následok lepšie potlačenie chuti do jedla ako mliečna bielkovina kazeín. Štúdia dospela k záveru, že tento účinok kolagénu na potlačenie chuti do jedla môže znížiť celkový príjem potravy a celkovo viesť k zníženiu telesnej hmotnosti. Vo všeobecnosti je strava s vysokým obsahom bielkovín spojená s pozitívnymi metabolickými výsledkami, ako ukazuje výskum v časopise Journal of Obesity and Metabolic Syndrome. Štúdia dospela k záveru, že vysokobielkovinová diéta je účinným nástrojom na redukciu hmotnosti a prevenciu obezity a metabolického syndrómu. V tejto oblasti je výskum ešte dosť obmedzený, takže nemôžeme s istotou povedať, že kolagén je účinný nástroj na chudnutie, môže však pomôcť nepriamo:

  1. Podpora svalovej hmoty: Budovanie svalov je základnou súčasťou chudnutia. Kolagén je dôležitou zložkou spojivového tkaniva, ktoré obklopuje svaly. Pri strate hmotnosti a chudnutí je dôležité udržiavať svalovú hmotu, aby sme minimalizovali stratu svalovej hmoty spolu s tukom. Silné a zdravé svaly sú efektívne pri spaľovaní kalórií, čo môže podporiť proces chudnutia. V štúdii z roku 2015, ktorá zahŕňala dospelých účastníkov so sarkopéniou (strata svalovej hmoty súvisiaca s vekom), absolvovali 12 týždňov silového tréningu. Polovica účastníkov užívala kolagénové peptidové doplnky, zatiaľ čo druhá polovica užívala placebo. Tí, ktorí užívali kolagénové peptidy, zaznamenali väčšie zlepšenie svalovej hmoty a sily. Stratili tiež viac tukovej hmoty ako skupina s placebom. Tieto výsledky naznačujú, že kolagénové doplnky môžu podporiť stratu telesného tuku zvýšením účinkov silového tréningu na svalovú hmotu.
  2. Redukcia apetítu: Kolagén môže byť prospešný aj v súvislosti s pocitom nasýtenia a znižovaním apetítu. Po konzumácii potravín bohatých na kolagén sa môžeme cítiť dlhšie nasýtení, čo môže znížiť chuť do jedla a znížiť tak príjem kalórií. Podľa hodnotenia Trusted Source z roku 2020, diéty s vysokým obsahom bielkovín zvyšujú hormóny sýtosti, ako je peptid podobný glukagónu a cholecystokinín. Tiež potláčajú ghrelín, peptidový hormón produkovaný bunkami tráviaceho traktu. Jeho úlohou je hlásiť mozgu signál o pocite hladu. V malej štúdii z roku 2009 sa tiež zistilo, že želatína znižuje hlad o 44 percent viac ako kazeín, bielkovina v mlieku.
  3. Podpora zdravého trávenia: Zdravé trávenie je dôležité pre celkové zdravie a správne fungovanie tela. Kolagén obsahuje aminokyseliny, ktoré môžu podporiť zdravé trávenie a reguláciu činnosti čriev, čo môže mať pozitívny vplyv na procesy chudnutia.
  4. Podpora zdravých kĺbov: Vyššia hmotnosť má za následok zvýšené zaťaženie kĺbov. Kolagén je dôležitou zložkou šliach, chrupaviek a kĺbov a jeho užívanie môže podporiť ich zdravie a zlepšiť ich funkciu. Vďaka zdravým kĺbom si môžete dopriať viac pohybu a cvičenia. Pravidelné cvičenie je jedným z najdôležitejších faktorov pri chudnutí. Štúdia z roku 2015 zistila, že kolagénové peptidy dokážu zvládnuť osteoartritídu. Osteoartritída sa vyskytuje, keď sa tvoja kĺbová chrupavka opotrebuje, čo spôsobuje bolesť a stuhnutosť kĺbov. V štúdii z roku 2017 zahŕňajúcej športovcov, kolagénové peptidy znížili bolesť kolenného kĺbu súvisiacu s fyzickou aktivitou. Ak ti bolesť kĺbov bráni cvičiť, tieto výhody kolagénu ti môžu pomôcť.

Špeciálna zložka, Fabenol Max, ktorú obsahuje kolagénový doplnok ORIN SKINNY collagen complex má efektívny vplyv na prebytočné sacharidy v našej strave. Tie sú považované za hlavných vinníkov pri nadváhe alebo obezite. Prebytočné sacharidy v strave sa v konečnom dôsledku premenia na tuky a uložia sa v tele. Enzýmy, ktoré urýchľujú premenu škrobu (polysacharid) na molekuly cukru (monosacharidy), sa nazývajú amylázy. Fabenol Max je prírodný extrakt, ktorý  blokuje trávenie škrobu z potravy, čo vedie k optimálnemu rozloženiu tela a regulácii hmotnosti.