Vieš, kedy je najlepší čas na užívanie kolagénu?

Kedy je najlepšie začať užívať kolagén?

Naše telá prirodzene produkujú a ukladajú kolagén, ale ako starneme, naše zásoby kolagénu začínajú klesať. Pochopenie časovej osi produkcie kolagénu ti môže pomôcť určiť najlepší čas na užívanie kolagénu na základe tvojho veku.

Zásoby prirodzeného kolagénu v tvojom tele dosahujú vrchol medzi dvadsiatkou a tridsiatkou a odvtedy sa časom znižujú. Keď dosiahneš vek 40 rokov, hladina kolagénu tvorí približne 70 % pôvodnej hladiny. Pokračuje v znižovaní na približne 60 % vo veku 50 rokov, 44 % vo veku 60 rokov a 32 % vo veku 70 rokov. Tvorbu kolagénu ovplyvňuje ale aj genetika a životný štýl. Okrem veku ovplyvňujú zásoby kolagénu aj nasledujúce faktory:

  • Výživa – Aj keď môžete pociťovať určité zdravotné výhody z vegánskej alebo vegetariánskej stravy, odstraňuješ tým z jedálnička zdroje kolagénu živočíšneho pôvodu. Skorý začiatok podpory a ochrany produkcie kolagénu inými spôsobmi je teda kľúčový pre vegánov a tých, ktorí nejedia mäso.
  • Cvičenie – Dostatok pohybu ti môže pomôcť udržať prirodzenú produkciu kolagénu. Štúdia z roku 2015 publikovaná v časopise Aging Cell naznačila, že sedavý spôsob života a nízka svalová hmota môžu viesť k príznakom starnutia pokožky, vrátane straty kolagénu.
  • Vystavovanie sa slnku – Chronické vystavovanie sa slnečným UV lúčom môže prispieť k rozkladu kolagénu. Ak tráviš veľa času vonku, ochrana pokožky je nevyhnutná pre zachovanie existujúceho kolagénu. Preto je vhodné začať s doplnkom na podporu kolagénu skôr ako neskôr.

Aká časť dňa je najlepšia na užívanie kolagénu?

Niektoré výživové doplnky je najprospešnejšie brať  na začiatku alebo na konci dňa – kolagén však medzi ne nepatrí. Nižšie uvádzame niekoľko skvelých časov na užívanie kolagénu z rôznych dôvodov.

🥱 Ráno
Možno si už počula, že ráno je ten správny čas na užívanie určitých doplnkov. To môže platiť pre niektoré vitamínové doplnky, pretože ich užívanie nalačno bráni žalúdočnej kyseline v ich degradácii. To však neplatí pre kolagén z dvoch dôvodov. Žalúdočná kyselina sa neobjavuje len vtedy, keď sa jedlo dostane do žalúdka. Je aktívnejšia, keď je tvoj žalúdok prázdny, a klesá, keď zješ jedlo. Žalúdočná kyselina nepoškodzuje ani nerozkladá kolagénové doplnky. Kolagén je potrebné najskôr rozložiť na aminokyseliny, ktoré potom začnú svoju prácu pri tvorbe kolagénu. Navyše, väčšina z toho sa deje v tenkom čreve a nie v žalúdku. To však neznamená, že nemôžeš užívať kolagénový doplnok ráno. Pridanie kolagénu do kávy, ovsených vločiek alebo smoothie ti môže pomôcť zabezpečiť, aby ste svoj deň začali výživným jedlom.

🌞 Poludnie
Jednou z možných výhod užívania kolagénových doplnkov popoludní je zníženie chuti. Štúdie ukázali, že konzumácia väčšieho množstva bielkovín, ako je kolagén, môže pomôcť zvýšiť pocit plnosti. Namiesto toho, aby si siahala po menej výživných pochutinách, môžeš si do ľahkého jedla primiešať práškový kolagénový doplnok, čím sa zasýtiš, znížiš chuť do jedla a zároveň podporíš svoje telo.

😴 Noc
Niektorí odborníci odporúčajú užívať určité doplnky na večeru, pretože sú rozpustné v tukoch a telo ich môže lepšie absorbovať. Kolagén je však rozpustný vo vode, čo znamená, že si nemusíš robiť starosti s užívaním kolagénu v kombinácii s jedlom. Tvoje telo ho vstrebe kedykoľvek počas dňa.

Hoci existujú rôzne možné výhody užívania kolagénu v rôznych časoch dňa, najlepší čas na užívanie kolagénu je v konečnom dôsledku kedykoľvek. Ak zistíš, že tvoje telo reaguje na kolagénové doplnky v rôznych časoch dňa odlišne, vždy môžeš zmeniť svoju rutinu na niečo, čo pre teba funguje lepšie. Naše jedinečné telá reagujú na nové doplnky inak, aj keď sú mierne, prospešné.

Urob kroky na začlenenie kolagénu do svojej rutiny

V akom bode života užiješ kolagén, je tvoja osobná voľba. Môžeš sa rozhodnúť, že začnete užívať kolagén už v dvadsiatke, alebo počkáš, kým tvoje prirodzené hladiny kolagénu nezačnú v menopauze o niečo viac klesať. Hoci na suplementáciu kolagénu nikdy nie je neskoro, ľuďom s určitým životným štýlom môže prospieť, ak začnú skôr. Ráno, napoludnie a večer sú prijateľné možnosti. Správna voľba závisí len od toho, ako tvoje telo na doplnok reaguje a aká rutina ti najlepšie vyhovuje.

Nezabudni sa nižšie prihlásiť na odber nášho newslettera. Vždy keď vyjde užitočný článok dáme ti o tom info.👇👇👇