5 spôsobov, ako minimalizovať vzhľad vrások na čele

Vrásky na čele sú vodorovné čiary, ktoré sa vyskytujú pri zdvíhaní obočia. Vznikajú pôsobením jediného svalu na čele, ktorý sa nazýva frontalisový sval. Tento sval sa stiahne, keď zdvihneme obočie. Zdvihnutie čelového svalu vytiahne pokožku čela nahor a spôsobí vrásky na čele, ktoré sa prejavujú ako línie na čele. Niektorí ľudia majú prirodzene výraznejšiu mimiku a počas dňa mnohokrát zdvihnú obočie, no keď sme mladí, naša pokožka sa vráti späť, keď prestaneme dvíhať obočie. Ako starneme, pokožka má tendenciu vytvárať trvalejšiu líniu. Vekom strácame kolagén, a to môže tiež prispieť k tomu, že jemné linky a vrásky budú zreteľnejšie. Kolagén je prirodzene sa vyskytujúci proteín, ktorý udržuje pokožku pevnú. Hoci starnutie znižuje produkciu kolagénu v tele, faktory ako sú slnečné žiarenie a cigaretový dym, môžu tiež poškodzovať kolagénové vlákna v tele, čo urýchľuje proces starnutia a spôsobuje tvorbu vrások. Aj keď vrásky na čele by nemali byť niečo, za čo by ste sa mali hanbiť, ak chcete ich vzhľad zredukovať, existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť.

☀️ Používaj denne opaľovací krém
Keď vyjdeš von, ultrafialové žiarenie zo slnka spôsobuje na tvojej pokožke zmätok – urýchľuje poškodenie kolagénu a zosilňuje známky starnutia. Štúdie neustále preukazujú výhody používania opaľovacích krémov pri znižovaní nielen rizika rakoviny kože, ale aj starnutia pokožky. Opaľovací krém by sa mal aplikovať každý deň bez ohľadu na ročné obdobie. Podľa Americkej akadémie dermatológie by si si mala vybrať širokospektrálny opaľovací krém s SPF 30 alebo vyšším, aby si mala výraznú ochranu pred škodlivými slnečnými lúčmi. Najlepšie je použiť opaľovací krém s fyzikálnym filtrom a oxidom zinočnatým.

🍏 Dbaj na stravu bohatú na antioxidanty
Antioxidanty sú zlúčeniny, ktoré chránia naše telo pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Voľné radikály sú nestabilné molekuly, ktoré sa vytvárajú pri metabolických procesoch v tele alebo pochádzajú z vonkajších zdrojov, ako je napríklad fajčenie či ultrafialové žiarenie. Voľné radikály môžu spôsobovať poškodenie buniek a tkanív, čo môže prispievať k rôznym zdravotným problémom a procesom starnutia. Antioxidanty pôsobia na neutralizáciu voľných radikálov tým, že im darujú elektrón a stabilizujú ich. Týmto spôsobom chránia antioxidanty bunky pred poškodením a podporujú celkové zdravie. Medzi antioxidanty patria napríklad vitamíny C, E, A, selén, zinok, beta-karotén a mnohé ďalšie. Tieto látky sa nachádzajú v rôznych potravinách, najmä v ovocí, zelenine, orechoch, semenách, obilninách a rybách. Pri dostatočnom príjme antioxidantov z potravy alebo prostredníctvom výživových doplnkov môže byť posilnený imunitný systém, zlepšené zdravie pokožky, znižuje sa riziko chronických ochorení súvisiacich so starnutím, a celkovo sa podporuje zdravie a dobrý stav organizmu. Antioxidanty môžu pomôcť zlepšiť zdravie pokožky tým, že zbavia našu pokožku zlúčenín nazývaných voľné radikály, ktoré môžu škodlivo ovplyvniť spôsob, akým sa pokožka sama opravuje. Ak sa pokožka efektívne neopravuje a nevytvára nové kožné bunky, môže stratiť základné proteíny, ako je kolagén a elastín, ktoré dodávajú našej pokožke mladistvý, pružný a hladký pocit.

🚰 Dodržiavaj pitný režim
Dostatočný príjem vody je dôležitý pre udržanie zdravej a žiarivej pokožky. Voda je nevyhnutná pre správnu funkciu orgánov a keďže koža je najväčším orgánom nášho tela, je nesmierne dôležitá pre udržanie vlhkosti v horných vrstvách pokožky a udržanie mladistvej pokožky. Dehydratácia spôsobuje vysušenie pokožky, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku vrások. Kofeínové nápoje ako káva či energetické nápoje sú silné diuretiká (látky zvyšujúce vylučovanie vody z tela.), ktoré môžu spôsobiť dehydratáciu. Ak piješ veľa kávy, uistite sa, že to kompenzuješ dostatočným príjmom vody, aby si si udržala pokožku hydratovanú. Pridávanie kolagénového doplnku do vody zabezpečí nielen hydratáciu, ale aj zjemnenie viditeľných vrások.

🍺 Pozor na alkohol
Časté pitie veľkého množstva alkoholu môže byť pre pokožku škodlivé, pretože alkohol je mimoriadne silné diuretikum, ktoré okrem iných zdravotných problémov môže zhoršovať stav pokožky, pretože ju nadmerne vysúša. Pitie alkoholu navyše zvyšuje hladinu kortizolu (stresového hormónu) v tele, ktorý sa v tele uvoľňuje v reakcii na stres. Kombinácia vysokej hladiny kortizolu a dehydratácia môžu ovplyvniť schopnosť pokožky regenerovať sa, čím sa znižuje hladina kolagénu v pokožke. Jedna štúdia však ukázala, že pitie veľmi malého množstva alkoholu môže pomôcť zlepšiť zdravie pokožky a predchádzať skorým líniám a vráskam vrátane vrások na čele.

💆‍♀️ Skús chemický peeling
Chemický peeling a laserové ošetrenie môžu pomôcť zlepšiť kvalitu pokožky tým, že podporujú odlupovanie vrchných vrstiev odumretých kožných buniek a využívajú prirodzený mechanizmus hojenia pokožky. Chemický peeling a laserové ošetrenie môžu spôsobiť mierne poškodenie vrchnej vrstvy pokožky, no je to len začiatok procesu hojenia, pretože časom pokožka vyprodukuje nové kožné bunky, ktoré sú jasnejšie, lepšie hydratované, hladšie a majú mladistvejší vzhľad.

Je dôležité si uvedomiť, že každá pokožka je jedinečná a môže reagovať inak na jednotlivé metódy. Je vhodné konzultovať postup s dermatológom alebo odborníkom na starostlivosť o pleť, aby si získals individuálne poradenstvo a čo najlepšie výsledky. Dôkladná starostlivosť o pleť a vhodné opatrenia ti môžu pomôcť udržať pokožku zdravú a minimalizovať vzhľad vrások na čele.