Ako si zvýšiť v koži dva základné proteíny kolagén a elastín?

S pribúdajúcim vekom sa začínajú objavovať vrásky a pleť nie je vypnutá tak, ako predtým. Pokožka sa pri natiahnutí nevracia späť tak rýchlo, ako kedysi. Je to súčasť procesu starnutia a ovplyvňujú ho dve veci. Kolagén a elastín sú dva základné proteíny, ktoré tvoria kožu. Kolagén tvorí asi 75 % suchej hmotnosti kože a je zodpovedný za jej pevnosť, štruktúru a odolnosť. Kolagén je najrozšírenejším proteínom v ľudskom tele. Tvorí sa prostredníctvom reťazcov aminokyselín, ako je glycín a prolín. Tieto aminokyseliny tiež fungujú ako stavebné kamene pre naše telo. Kolagén je zodpovedný za zdravie nášho spojivového tkaniva, posilňuje dermis, pôsobí proti starnutiu, zabraňuje tvorbe jemných vrások a ochabovaniu pokožky a predchádza bolestiam kĺbov a kostí. Bohužiaľ, ako starneme, naša produkcia kolagénu klesá každý rok zhruba o 1 %. Takto čiastočne začína proces starnutia, čo spôsobuje aj problémy s kĺbmi, kosťami, šľachami a pokožkou.

Elastín tvorí asi 2 % suchej hmotnosti kože a je zodpovedný za jej pružnosť a schopnosť vrátiť sa do pôvodného stavu po naťahovaní alebo stlačení. Kolagén a elastín pomáhajú s pružnosťou pokožky a dodávajú jej hladký a plný vzhľad. Elastín je jedným z hlavných proteínov podieľajúcich sa na extracelulárnej matrici. Nachádza sa v našich spojivových tkanivách, ako aj v pľúcach, aorte a koži. Funguje v súlade s kolagénom, pretože sa oba nachádzajú v spojivovom tkanive a vykonávajú podobné funkcie. Elastín je v skutočnosti 1000-krát pružnejší ako kolagén. Jeho hlavnou funkciou je udržanie elasticity a pružnosti tkanív, vrátane pokožky. S pribúdajúcim vekom sa množstvo kolagénu a elastínu v koži postupne znižuje, čo vedie k strate pevnosti, pružnosti a hydratácie kože. Tento proces sa prejavuje vráskami, stratou objemu a pokožka môže byť suchá a šupinatá.

Ako si môžeš zvýšiť kolagén a elastín?

Je pomerne jednoduché zvýšiť príjem kolagénu a elastínu. Môžeš jesť viac potravín bohatých na kolagén a užívať kolagénové doplnky. Pokiaľ ide o zdravie pokožky, najlepší je morský kolagén. Je to kolagén typu I získaný z rýb, ktorý podporuje prirodzené hojenie v našej koži. Výhody kolagénu zahŕňajú zmiernenie bolesti kĺbov a spojivových tkanív, pevnú pokožku, menej lámavé vlasy a nechty, zlepšenie funkcie trávenia a ďalšie zdravotné výhody.

Je niekoľko spôsobov, ako môžeš podporiť tvorbu kolagénu v koži:

 1. Pestrá strava: Existuje množstvo potravín, ktoré sú buď bohaté na kolagén alebo pomáhajú podporovať jeho tvorbu.
  1. Konzumuj potraviny bohaté na vitamín C, zinok a kyselinu hyalurónovú, pretože tieto živiny sú dôležité pre tvorbu kolagénu v tele. Príklady potravín, ktoré obsahujú tieto živiny, zahŕňajú: citrusové ovocie, červené papriky, špenát, morské plody a fazule.
  2. Vitamín C je dôležitý pre tvorbu kolagénu, pretože podporuje tvorbu a udržiavanie kolagénových vlákien. Príklady potravín, ktoré sú bohaté na vitamín C, zahŕňajú: citrusové ovocie, broskyne, červené papriky, jahody, guava a kiwi.
  3. Zinok je tiež dôležitý pre tvorbu kolagénu, pretože pomáha pri tvorbe kolagénových vlákien. Príklady potravín, ktoré obsahujú zinok, zahŕňajú: morské plody, hovädzie mäso, špenát a fazule.
  4. Kyselina hyalurónová je ďalšou dôležitou živinou pre tvorbu kolagénu, pretože pomáha udržiavať pokožku hydratovanú. Príklady potravín, ktoré obsahujú kyselinu hyalurónovú, zahŕňajú: kostné vývary, morské plody a koreňovú zeleninu.
  5. Okrem toho by si mala tiež konzumovať dostatok bielkovín, pretože sú základným stavebným kameňom kolagénu. Príklady potravín bohatých na bielkoviny zahŕňajú: mäso, ryby, vajcia, fazule a orechy.
 2. Kolagénové doplnky: Môžeš užívať kolagénové doplnky, ktoré pomáhajú podporiť tvorbu kolagénu v tele. Skvelé na kolagénových doplnkoch je, že nie sú známe žiadne vedľajšie účinky a sú vo všeobecnosti mimoriadne bezpečným doplnkom.
 3. Ochrana pred UV žiarením: UV žiarenie môže poškodzovať kolagén v koži, takže je dôležité chrániť sa pred slnečným žiarením pomocou opaľovacích krémov s vysokým SPF faktorom a obmedzovať čas strávený na priamom slnku.
 4. Zdravý životný štýl: Zdravý životný štýl môže tiež pomôcť podporiť tvorbu kolagénu v tele. To zahŕňa pravidelnú fyzickú aktivitu, zdravé stravovanie, dostatok spánku a minimalizáciu stresu.

Existuje mnoho spôsobov, ako zvýšiť množstvo elastínu v koži:

 1. Konzumácia potravín s vysokým obsahom vitamínu C.  Vitamín C je nevyhnutný pre tvorbu kolagénu a elastínu v tele. Konzumácia potravín, ako sú citrusové plody, brokolica, paprika a jahody, môže pomôcť zvýšiť množstvo elastínu v koži.
 2. Konzumácia potravín s vysokým obsahom vitamínu E. Vitamín E je antioxidant, ktorý môže pomôcť chrániť kožu pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi a podporovať tvorbu elastínu. Potraviny s vysokým obsahom vitamínu E zahŕňajú: orechy, semienka, avokádo a tmavú čokoládu.
 3. Konzumácia potravín s vysokým obsahom zdravých tukov. Zdravé tuky, ako sú omega-3 mastné kyseliny, môžu pomôcť zlepšiť zdravie kože a podporovať tvorbu elastínu. Potraviny s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín zahŕňajú ryby ako losos a tuniak, taktiež aj avokádo a orechy.
 4. Používanie kvalitných kozmetických prípravkov – niektoré kozmetické prípravky môžu obsahovať zložky, ktoré pomáhajú stimulovať tvorbu elastínu v koži. Patria medzi ne retinol, vitamín C a kyselina hyalurónová.
 5. Vykonávanie cvičení na tvár – niektoré cvičenia na tvár, ako je napríklad masáž tváre alebo cvičenie svalov tváre, môžu pomôcť zlepšiť elasticitu kože a stimulovať tvorbu elastínu.

Kolagén i elastín sú nevyhnutné pre celkové zdravie pokožky a funkciu pokožky. Chránia pokožku, umožňujú jej napnutie a dodávajú jej pevnosť. Potraviny a kolagénové doplnky sú najlepšími spôsobmi, ako pomôcť zlepšiť kvalitu pokožky, zabrániť starnutiu a napraviť škody spôsobené stratou kolagénu a elastínu. Na ochranu a starostlivosť o pleť potrebujete aj správnu rutinu starostlivosti o pleť. Tá sa môže líšiť, pretože pokožka každého človeka je iná. Základná rutina zahŕňa exfoliant na odstránenie odumretých kožných buniek, kyselinu hyalurónovú a hydratačný krém s UV faktorom. Ukázalo sa, že denné užívanie hydrolyzovaného kolagénu v niektorých prípadoch skutočne zvyšuje našu prirodzenú produkciu kyseliny hyalurónovej, čo vedie k lepšej hydratácii pokožky. Ukázalo sa tiež, že pomáha zlepšiť funkciu kožnej bariéry posilnením epidermy, čo môže pomôcť pokožke rýchlejšie sa zotaviť z dehydratácie a poškodenia.