6 odborných tipov, ako užívať kolagén

Nie je vždy ľahké prísť na to, ako začať s kolagénovými doplnkami a ako je najlepšie začleniť kolagén do svojej rutiny. Vybrali sme tie najlepšie rady, na čo si dať pozor pri výbere správneho kolagénu aj o začatí rutiny dopĺňania kolagénu.

Vždy si vyber kolagén s vitamínom C 🍋
Tvoje telo nedokáže účinne produkovať kolagén bez vitamínu C. Vitamín C je schopný podporovať produkciu fibroblastov, má tendenciu poškodzovať kolagénovú DNA a regulovať syntézu kolagénu alebo cestu, v ktorej sa kolagén tvorí. Vitamín C je kľúčovým kofaktorom syntézy kolagénu a elastínu, ktorá dodáva pokožke mladistvý vzhľad. Vitamín C však môže prevziať aj ochrannú úlohu, tým, že stabilizuje kolagén, vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam, a tým pomáha neutralizovať poškodenie voľnými radikálmi, ktoré sú hlavným zdrojom degradácie kolagénu a poškodenia DNA. Avšak tvoje telo nedokáže vytvoriť vitamín C, musí ho prijímať denne a preto odborníci odporúčajú nájsť kolagénový produkt s týmto antioxidantom. Či už chceš zlepšiť vzhľad svojej pokožky alebo zlepšiť stav tvojich kĺbov, všetky kolagény od ORINU obsahujú vitamín C.

Nezáleží na čase užívania 🕓
Existuje veľa tvrdení o tom, kedy je najlepší čas užívať kolagén. A tieto tvrdenia majú teoretické opodstatnenie: Ak si ho dáš ráno, strávi sa nalačno, a teda sa lepšie vstrebe. Iní tvrdia, že ak ho použiješ ako súčasť obeda, môže ti pomôcť udržať si pocit nasýtenia až do večera. A niektorí sa domnievajú, že jeho používanie je najoptimálnejšie v noci, pretože môže pomôcť v procese obnovy tvojho tela počas spánku. Faktom však je, že neexistuje žiadny vedecký konsenzus o „najlepšom čase“ na užívanie kolagénu alebo dokonca o tom, že na dennej dobe vôbec záleží. V konečnom dôsledku by si mala užívať kolagénové doplnky vždy, keď je to pre teba jednoduché a pohodlné. Kľúčové je nájsť čas počas  dňa, kedy ho môžeš zaradiť do svojej rutiny – pretože každý doplnok funguje najlepšie, keď ho skutočne užívaš pravidelne.

Vyberaj kolagén typu I a III, aby si získala výhody pre pokožku 💆‍♀️
Existuje najmenej 28 typov bielkovín, o ktorých vieme, že sú prítomné u stavovcov, pričom každý sa nachádza v rôznych oblastiach tela. Pokiaľ ide o pokožku, mala by si sa zamerať na typy I a III. Typ I je najhojnejší v tele, nielen v koži. Nájdeš ho v kĺboch, kostiach i šľachách. Jedna malá štúdia ukázala, že keď ľudia užívali perorálny doplnok obsahujúci hlavne hydrolyzovaný kolagén typu I, po 60 dňoch sa ich línie a vrásky na tvári zdali hladšie a pokožka bola hydratovanejšia. Typ III je menej známy kolagén, ale nie menej zaujímavý. Tento typ kolagénu podporuje zdravie a pružnosť pokožky. Len málo štúdií sa však zaoberalo užívaním výlučne typu III – alebo prinajmenšom rovnakým spôsobom, akým sa robil výskum na typoch I a II – ale niektoré celkové výskumy poukazujú na výhody kolagénu typu III. Predovšetkým výskumy zistili, že obsah kolagénu typu III v koži s vekom klesá. Typ I sa tiež znížil, ale v menšej miere, čo možno naznačuje, že typ III môže byť kľúčovým faktorom starnutia pokožky. Aj keď nevieme s istotou, či je to tak, vieme, že kolagén typu III je veľmi dôležitý pre funkciu fibroblastov. Kolagén ORIN ELASTIC joint complex obsahuje hydrolyzované hovädzie kolagénové peptidy typu I a III a okrem toho aj vitamíny C, E, B1, B2, B6, K2, D3, horčík, kyselinu hyaluronovú či kyselinu listovú. Užívaním tohto  komplexného kolagénového doplnku podporíš nielen svoju pokožku, ale aj kĺby, šľachy a svaly.

Kedy začať s užívaním kolagénu? 🤔
Pre tých, ktorí sa pýtajú, kedy začať s kolagénovou rutinou, tu je pravdivý fakt: tvoja hladina kolagénu s vekom prirodzene klesá. Vo všeobecnosti to začína už vo veku 20 rokov a každý rok klesá približne o 1 %. Kedy presne sa to začne závisí od genetiky, ale väčšina ľudí začne tento pokles pozorovať v čase, keď dosiahnu 30. Naše telá vždy vyvažujú produkciu a degradáciu kolagénu. Keď sme mladí, naše telá produkujú viac kolagénu, ako sa stihne rozložiť. Táto rovnováha sa s vekom nakláňa nesprávnym smerom, pretože regenerácia tkanív klesá. Je potrebné vedieť, že kolagénové doplnky nezvrátia hlboké, výrazné línie – ani nedokážu zdvihnúť veľmi ochabnutú pokožku. V zásade magicky nezmiznú existujúce známky starnutia. Preto je najlepšie použiť kolagénové doplnky ako proaktívnu metódu na podporu zdravej pokožky a pomôcť zmierniť celkový oblúk alebo trajektóriu starnutia pokožky v priebehu času. Ale to, že si nezačala s doplnkom kolagénu vo svojich 20 rokoch, neznamená, že je neskoro začať. To platí najmä pri vstupe do menopauzy. Štúdie ukazujú, že pokožka žien stráca približne 30 % kolagénu počas prvých piatich rokov menopauzy a približne 2 % kolagénu každý rok potom počas nasledujúcich 20 rokov. Tento pokles je zodpovedný za mnohé veci, ktoré klasicky definujeme ako „zrelá pleť“, ako je ochabnutie, rozšírené póry a hlbšie vrásky. Užívanie kolagénového doplnku počas tohto obdobia ti môže pomôcť poskytnúť kľúčové stavebné kamene, ktoré pomôžu tvojmu telu produkovať kolagén prirodzene, a tým, že podporíš fibroblasty kožných buniek alebo časti buniek, ktoré tvoria kolagén a elastín.

Vždy sa uisti, že tvoj kolagén je čistý 🧬
Pri výbere kolagénového doplnku si daj pozor na umelé farbivá, syntetické príchute, lepok, GMO, sóju a známe alergény. Ak má tvoj kolagénový produkt príchute, hľadaj prírodné odrody. Kolagény ORIN obsahujú výlučne 100 % prírodnú arómu a farbivá ako napríklad betakarotén či farbivo z červenej repy.