Akú úlohu zohráva kolagén pri zdraví čriev?

Väčšina ľudí považuje kolagén za kľúčový faktor hladkej, pevnej a mladistvej pokožky. A hoci  je to pravda, kolagén je tiež proteín, ktorý hrá rozhodujúcu úlohu v mnohých ďalších aspektoch nášho zdravia – vrátane zdravia našich čriev.

Aké sú príznaky nezdravých čriev?
Problémy s trávením, ako je nadúvanie, plynatosť, pálenie záhy, hnačka a zápcha, sú najjednoduchšími znakmi nezdravého čreva, ale nie sú jediné. Črevné problémy môžu byť zodpovedné za množstvo symptómov alebo problémov, ktoré zdanlivo nesúvisia s trávením, ako napríklad:

 • Potravinové intolerancie: Na rozdiel od skutočnej potravinovej alergie môžu byť ťažkosti s trávením určitých potravín alebo skupín potravín výsledkom poškodeného čreva.
 • Autoimunitné problémy: Predpokladá sa, že podráždenie čriev spôsobuje v tele systémový zápal. Môže dokonca zmeniť spôsob, akým funguje náš imunitný systém. Nadmerne aktívny imunitný systém a nezdravé črevá môžu viesť k niektorým autoimunitným ochoreniam.
 • Kožné problémy: Kožné ochorenia, ako je ekzém, sa považujú za príznaky nezdravého čreva. Chronické akné, suchá alebo podráždená či citlivá pokožka môžu byť tiež spôsobené poškodením, ktoré sa deje vo vnútri nášho tela.
 • Zlý spánok: Rastúce dôkazy naznačujú, že črevný mikrobióm môže ovplyvniť kvalitu spánku, pričom aktuálny výskum zdôrazňuje dôležitosť pokojného spánku pre udržanie zdravých čriev. Ale vzhľadom na silnú obojsmernú komunikáciu medzi črevom a mozgom je pravdepodobné, že to platí aj naopak: nezdravé črevá môžu tiež spôsobiť problémy so spánkom, ako je nespavosť alebo nekvalitný spánok.
 • Zmeny hmotnosti: Zmena hmotnosti bez zmeny stravovania alebo cvičenia môže byť znakom nezdravých čriev. Malá absorpcia živín môže viesť k neúmyselnému úbytku hmotnosti v dôsledku podvýživy alebo k prírastku hmotnosti v dôsledku prejedania sa.

Vplyv kolagénu na tráviaci trakt
Výskumníci začínajú odhaľovať rozhodujúcu úlohu, ktorú zohráva kolagén pri ochrane mikrobiómu. Veľká časť imunitného systému (asi 80 %) je v skutočnosti v našom gastrointestinálnom trakte. Kolagén má výrazný vplyv na rôzne časti tráviaceho traktu:

 • Upokojuje, opravuje a posilňuje črevnú výstelku
  Kolagén hrá dôležitú úlohu pri obnove a posilňovaní výstelky nášho tráviaceho traktu, pretože obsahuje aminokyseliny – najmä glycín a glutamín – ktoré sú nevyhnutné na jeho opravu. Výskum ukázal, že kolagénové peptidy môžu skutočne zlepšiť dysfunkciu črevnej bariéry a zlepšiť jej tesné spojenia. Štúdia na zvieratách z roku 2020 tiež zistila zaujímavú koreláciu medzi stravou bohatou na kolagénové peptidy a zmenenou mikroflórou so zvýšenou produkciou mastných kyselín. Jedným z najjednoduchších a najrýchlejších spôsobov, ako znížiť zápal, je pridať do stravy 1 až 2 odmerky kolagénového prášku každý deň. Týmto spôsobom vybavíte svoje telo 2 198 až 4 396 miligramami aminokyseliny glycínu.
 • Podporuje trávenie a vstrebávanie živín
  Pri problémoch, ako je syndróm priepustného čreva, ľudia častejšie trpia aj zhoršenou absorpciou živín, pretože živiny, ktoré by inak boli správne strávené a absorbované v zdravom čreve, môžu uniknúť cez črevnú výstelku. Keďže kolagén pomáha podporovať integritu črevnej steny, môžeme pomôcť zmierniť túto stratu živín v dôsledku zhoršenej funkcie čriev zvýšením príjmu kolagénu.
 • Podporuje syntézu kolagénu
  Ako starneme naša prirodzená schopnosť produkovať kolagén klesá, a preto musíme zabezpečiť, aby sme konzumovali dostatok aminokyselín potrebných na tvorbu, skladovanie a syntézu kolagénu. Pravidelná konzumácia potravín bohatých na bielkoviny – ako sú živočíšne bielkoviny, vajcia a mliečne výrobky – zaistí príjem týchto kritických aminokyselín, ktoré sú potrebné na podporu syntézy kolagénu, avšak kolagénový doplnok je ďalší jednoduchý spôsob, ako zvýšiť príjem aminokyselín a zvýšiť hladinu kolagénu.
 • Podporuje detoxikačný proces
  Kolagén je hydrofilná molekula, čo znamená, že priťahuje vodu a kyslé molekuly, ktoré pomáhajú pri tráviacom procese. Pri požití sa kolagén pri pohybe cez tráviaci trakt obklopí vodou a žalúdočnou kyselinou, čím napomáha rozkladu bielkovín a sacharidov v črevách. Navyše tým, že kolagén zadržiava vodu v čreve, pomáha potrave pohybovať sa tráviacim traktom hladšie pre rýchlejšie a pravidelnejšie vylučovanie odpadu a toxínov.

Prečo je denný príjem kolagénu taký dôležitý?
Optimálna imunita začína v črevách. A zdravé črevo začína kolagénom. Kolagén utesňuje a lieči črevá – predstavuje našu prvú obrannú líniu, pokiaľ ide o ochranu našej imunity a obranu pred nežiaducimi chorobami. Ochranná bariéra, ktorú poskytuje kolagén, umožňuje prospešným črevným baktériám prekvitať. Vďaka tomu môže mikrobióm lepšie podporovať správnu aktivitu imunitných buniek. Posilnením a prestavbou črevnej steny pomáha tiež kolagén znižovať jej priepustnosť a s väčšou pravdepodobnosťou si zachováva kľúčové živiny posilňujúce imunitu z potravy. Vďaka svojim elastickým vlastnostiam kolagén udržuje črevá pružné, čím zabezpečuje, že jedlo, ktoré zješ, hladko prejde tráviacim traktom. To zvyšuje absorpciu a urýchľuje pohyby čriev.

Postupom času začnú veci ako antibiotiká, stres, nedostatok spánku, nadmerná hygiena, lieky a bývanie v interiéri narúšať rovnováhu baktérií a vytvárajú doslova „medzery“ v črevnej výstelke. Výsledkom je, že celkové zdravie čriev klesá, čo výrazne ovplyvňuje fungovanie imunitného systému. Navyše klesajúca hladina kolagénu spôsobuje, že mikrobióm je ešte viac ohrozený. Dobrou správou je, že klinické štúdie ukazujú, že suplementácia kolagénom, prípadne kolagénom obohateným o probiotiká, nielen že zvyšuje hladinu kolagénu, ale tiež opravuje a posilňuje črevnú výstelku. To umožňuje zdravým baktériám prekvitať, takže tráviaci systém a imunitný systém môžu prosperovať.